Moc prezentów w świątecznym koszyku internetowym

Polacy wydadzą na przedświąteczne zakupy więcej niż w ubiegłym roku. Wzrośnie również liczba kupujących prezenty online.

Świąteczne wydatki przeciętnej polskiej rodziny na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia to średnio ok. 1 950 zł – tak wynika z raportu „Zakupy świąteczne 2011”, opracowanego na podstawie badania firmy doradczej Deloitte. Coraz częściej racjonalnie podchodzimy do świątecznego boomu zakupowego, wybierając zakupy online. Co ciekawe, tylko w czterech krajach Europy (w Niemczech, Grecji, Czechach i Polsce) zakup prezentów za pośrednictwem sklepów internetowych deklaruje więcej niż połowa respondentów.

Co decyduje o dużej popularności zakupów przez Internet? Z tradycyjnymi kanałami Internet wygrywa przede wszystkim dwoma elementami: dostępnością produktów i ceną. Wydawanie pieniędzy na zakupy online jest więc bardziej racjonalne. Wymiana, zwrot towaru, profesjonalny serwis posprzedażowy, fachowe porady i bezpieczne płatności – to główne atuty zakupów internetowych.

Krok po kroku podpowiadamy, jak poprawić wyniki sprzedażowe sklepu internetowego. Warto pamiętać o tych zasadach również wtedy, kiedy opadnie kurz po przedświątecznym natarciu klientów…

Klient nie lubi błądzić
Sklep internetowy powinien mieć intuicyjny interfejs. W okresach wzmożonych zakupów klienci odwiedzają różne sklepy, dlatego powinniśmy ich przekonać, że warto zrobić zakupy akurat u nas. Operatorzy sklepów powinni więc ułatwiać użytkownikom zakupy. Warto od czasu do czasu wcielić się w rolę zwykłego użytkownika sklepu i krok po kroku zmierzyć się z procesem zakupowym.

Musimy pamiętać, że weryfikacja wszelkich funkcjonalności strony sklepu i identyfikacja błędów to warunek poprawy jego konkurencyjności.

Wygląd strony w świątecznym wydaniu
Jak zachęcić użytkowników sieci do wyboru Twojego kanału sprzedażowego? Większość z nas jest wzrokowcami, dlatego istotny jest odpowiedni layout strony – świąteczne akcenty są więc jak najbardziej wskazane. Każde zamówienie w tym okresie powinno zawierać dodatkowy prezent – świąteczną kartkę z życzeniami, drobny upominek lub kartę rabatową. Ważnym wyróżnikiem może być również „świąteczne” opakowanie. W ten sposób budujemy dialog marki z potencjalnym lub obecnym klientem. Lojalność klientów ma duże znaczenie nawet w handlu internetowym!

Pamiętajmy, że czas to pieniądz, a świąteczny czas kosztuje podwójnie! Profesjonalna realizacja zamówienia i terminowa dostawa to absolutne minimum.

Promocja
Tym razem nie mamy na myśli świątecznych rabatów (bo te są czymś oczywistym). Wyniki sprzedażowe w sieci zależą w dużej mierze od kampanii promocyjnej. Skutecznym kanałem promocji i informacji o atrakcyjnych ofertach zakupowych są media społecznościowe. Warto pomyśleć o niestandardowej kampanii promocyjnej, np. na tak popularnym w ostatnich miesiącach Facebooku.

Warto również pamiętać, że wszelkie „świąteczne” słowa kluczowe powinniśmy zacząć pozycjonować w Google nawet na kilka miesięcy przed świętami. W przeciwnym wypadku nie wystarczy nam czasu na osiągnięcie odpowiednio wysokich pozycji w Google.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


3 + = 5