Treść w internecie – znajdź niszę i zostań ekspertem!

Każda strona internetowa powinna kusić potencjalnych użytkowników atrakcyjną treścią. Niezależnie od tego, czy prowadzimy własnego bloga czy serwis tematyczny – jeśli nie zadbamy o ciekawą treść, naszej strony nikt nie będzie odwiedzał.

W poprzednim wpisie omówiliśmy podstawy zakładania stron internetowych. Tym razem zajmiemy się tym, co na każdej stronie powinno być najważniejszym elementem.

Internet to gigantyczny tygiel informacji. Dla sporej części ziemskiej populacji globalna sieć jest podstawowym źródłem informacji, rozrywki, a także kontaktu z rodziną i znajomymi. Ogromna liczba firm funkcjonuje wyłącznie w internecie.

O tym jak wielki jest współczesny internet niech świadczą poniższe liczby:

  • 290 miliardów e-maili dziennie piszą internauci
  • 35 godzin materiałów wideo przybywa z każdą minutą w serwisie YouTube.com
  • 3000 zdjęć pojawia się co minutę z serwisie Flickr.com
  • Kilka bilionów stron internetowych indeksuje wyszukiwarka Google

Kluczowe pytanie brzmi: jak wybić się ponad internetową przeciętność i sprawić, że to właśnie nasza strona będzie chętnie odwiedzana przez internautów?

Zostań ekspertem
Aby zaistnieć w internecie niezbędna jest treść. Wykorzystując popularne platformy blogowe lub systemy CMS, praktycznie każdy może pisać teksty, publikować zdjęcia i filmy, a także dzielić się swoimi przemyśleniami w dowolny sposób. Najważniejsze, aby treści były interesujące i unikalne.

Kluczowe jest znalezienie niszy, w której mamy sporo do powiedzenia. Łatwiej jest zgromadzić wokół siebie niewielką grupę pasjonatów zainteresowanych danym tematem, niż kikanaście tysięcy przypadkowych osób. Ta zasada dotyczy przede wszystkim blogosfery. Internauci prowadzą blogi dotyczące dosłownie wszystkiego: swojej pracy, zwierząt lub pasji (również tych najdziwniejszych). Im węższa nisza, tym łatwiej wykreujemy wizerunek eksperta.

Ta sama zasada dotyczy serwisów tematycznych. Zakładanie kolejnego serwisu sportowego nie ma żadnego sensu – chyba, że w obrębie tej tematyki znajdziemy coś, co uczyni nasz serwis unikatowym w skali internetu.

Znajdź niszę
Twierdzenie, że w internecie jest już wszystko i nie da się wymyślić niczego nowego jest nieprawdziwe. Miejsce na innowacyjność znajdzie się zawsze. Globalna sieć jest medium bardzo dynamicznym i trudno przewidzieć jakie nowe trendy podchwycą internauci. Dziesięć lat temu nikt nie przypuszczał, że tak dużą popularnością będą się cieszyły blogi, w której młode kobiety będą prezentować swoje kreacje „wyczarowane” z ubrań zdobytych w sklepach typu second-hand. Dziś społeczność szafiarek liczy kilka tysięcy osób, a niektóre z nich osiągają sporą popularność.

Podpowiedź!

Wrzesień, październik i listopad to okres fali powrotów osób, które pracowały sezonowo za granicą. Szacuje się, że około 2 mln Polaków rocznie przebywa na emigracji zarobkowej. Najwięcej przebywa w Holandii, na Wyspach brytyjskich i w Niemczech. Około 70% Polaków nie podjęło jeszcze próby odzyskania zwrotu podatku, a jest o co walczyć, bo zostawili oni za granicą łącznie około 5,5 mld zł! Procedura zwrotu podatku jest dziecinnie prosta, a średnia kwota jaką można odzyskać wynosi 3000 zł.

W związku z powyższym sugerujemy utworzenie strony adresowanej do osób powracających lub przebywających obecnie na emigracji zarobkowej.

Na stronie o takiej tematyce sugerujemy wykorzystać program Euro-Tax, w którym do końca listopada br. obowiązuje promocyjne wynagrodzenie – 16,00 zł za formularz kontaktowy.

Podobnie było z mikroblogami. W świecie, w którym mamy coraz więcej możliwości kontaktowania się ze znajomymi (telefony, skype, wideokonferencje), wysyłanie w świat 140-znakowych komunikatów tekstowych może być uznane za szczyt awangardy. Mimo wszystko konta w serwisie Twitter.com mają m.in. Barack Obama, Lady Gaga, Leo Messi czy Radosław Sikorski.

Intryguj, prowokuj i nie spamuj!
Na ciekawe treści w internecie zawsze znajdą się odbiorcy. Nowoczesne media społecznościowe funkcjonują na zasadzie rekomendacji: jeśli jeden użytkownik znajdzie w sieci coś interesującego, będzie polecał te treści swoim znajomym. Ci zrobią to samo, powiększając krąg osób, które zapoznały się z daną informacją.

Takie działania promocyjne można prowadzić zarówno za pośrednictwem serwisu Facebook.com, jak i mikroblogów (Twitter.com lub popularny w Polsce Blip.pl). Promocja w mediach społecznościowych wymaga sporo czasu, ale ma ogromny atut: media do promocji są całkowicie darmowe! Więcej o promocji w mediach społecznościowych znajdziecie w książce Social Media Marketing. Odkryj potencjał Facebooka, Twittera i innych portali społecznościowych.

Pomocne w zrobieniu „szumu” wokół swojego serwisu internetowego będą również fora internetowe (najlepiej te, które odpowiadają tematyce, jaką poruszamy na serwisie), a także tzw. agregatory treści (np. Wykop.pl). Warunkiem jest jednak dostarczanie treści, które będą użyteczne i interesujące dla społeczności danego serwisu. W przeciwnym wypadku nasze działania zostaną odebrane jako spam i przyniosą efekt odwrotny do zamierzonego.

Unikalne treści mają też wielkie znaczenie w przypadku pozycjonowania stron. Google nieustanne usprawnia algorytm wyszukiwania informacji, promując strony, na których dostępne są unikatowe w skali całego internetu informacje. Warto zatem poświęcić nieco więcej czasu na dopracowanie treści – zarówno pod kątem merytorycznym, jak i nasycenia słowami kluczowymi. Dzięki temu strona pojawi się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Daj sobie czas
Aby zbudować ruch na swojej stronie internetowej niezbędna jest cierpliwość. W tej kwestii nic nie dzieje się z dnia na dzień. Priorytetem powinno być systematyczne aktualizowanie strony o nowe treści i rozsądne promowanie strony wśród osób, które mogą być zainteresowane tworzonymi przez nas treściami. Dopiero potem należy skupić się na promowaniu tych treści.

Strona, która posiada grono wiernych użytkowników może generować przychody nawet w sytuacji, kiedy nie wchodzą na nią setki tysięcy użytkowników. Taką możliwość dają m.in. programy afiliacyjne. O tym, jak wydawcy mogą zarabiać na własnej stronie internetowej będziecie mogli przeczytać już wkrótce na naszym blogu.

Komentarze (1)

  1. marcelus napisał(a):

    Mam ambicję wejścia jako właściciel portalu w ecommerce dość mocno. Fajny tekst.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 2 = 4